Една съставка, добавена към варела с вода за поливане, ще направи така че доматите и чушките активно да дават плодове. Реколтата им ще бъде поне 2 пъти по-богата от обичайното.
Поливане на доматите и чушките за двойно по-богата реколта
Според агронома Ксения Давидова, за да се постигне активен растеж и плододаване на домати и чушки, е важно да се добавят 30 грама калиев монофосфат на 60 литра вода към варела за поливане.
Както обяснява експертът, в зависимост от обема на варела количеството на продукта трябва да се намали или увеличи, като се съсредоточи върху следната пропорция: 4 грама калиев монофосфат на 10 литра вода.
Напръскайте доматите само веднъж с това и реколтата им няма да има прибиране
Давидова подчерта, че е важно чушките и доматите да се поливат с този разтвор веднъж на 2 седмици. Агрономът отбеляза, че освен увеличаване на добивите, разтворът отблъсква насекомите вредители, включително листни въшки и къртици щурци.
Този тор обогатява почвата с минерали и витамини. В резултат на това се увеличава производителността и се подобряват вкусовите качества на доматите и чушките. Благодарение на торенето с него е възможно да се отглеждат зеленчукови култури дори на потенциално неплодородна почва. Калиевият монофосфат осигурява на доматите и пипера необходимото количество фосфор. За разлика от суперфосфата, той се усвоява много бързо от растенията.
Поливане на доматите
Доматите са устойчиви на суша растения, така че влажността на почвата трябва да бъде умерена. Вероятно сте забелязали колко добре растат доматите без поливане и колко бързо започват да се разболяват в градината след период на продължителни дъждове. Стагнацията на водата в корена причинява развитието на гъбични заболявания. Поливането на домати със студена вода също има отрицателен ефект върху растенията. Основното правило при поливането е, че водата трябва да се затопли предварително, като е най-добре да се полива следобед.
След засаждане на разсад в открита земя, поливайте през седмица. Едно растение изисква около 1 литър вода. Освен това не позволявайте почвата да изсъхне. И така, първият съвет: поливането на домати трябва да бъде умерено, около литър веднъж седмично.
След цъфтежа и началото на плодообразуването масата на растението се увеличава значително, както и нуждата от вода. Поливайте по-често - веднъж на всеки 5 дни, 2 литра вода на храст. Така ще има достатъчно влага както за листата, така и за плодовете. Ако доматите страдат от жажда, броят на завръзите ще намалее и стъблата ще закърнеят. Вече узрелите домати ще се напукат, зелените няма да растат до необходимия размер. Продължителното засушаване увеличава риска от гниене на края на цветовете. Затова вторият съвет: след цъфтежа растенията се нужадаят от два пъти или три пъти повече вода.
Трети съвет: не пръскайте вода върху доматите (освен за подхранване на листа). Тоест нито от лейка, нито от маркуч, нито от автоматична пръскачка. Поливането на домати над листата е опасно, защото листата им са покрити с малки власинки, водата изтича лошо от тях, застоява и влажността се увеличава, което е отлично условие за активиране на гъбичките. Също така поливането с пръскане намалява температурата на въздуха и почвата между редовете, което ще забави узряването на реколтата.
Четвърти съвет: на втория ден след поливане, разкопайте образувалата се по повърхността на почвата кора. Ако градината ви е изцяло върху песъчлива почва, това не е необходимо. Във всички останали случаи, след поливане на доматите, почвата ще изсъхне отгоре и ще започне да се напуква. Това е изпълнено с риск от изпаряване на влагата от почвата и разкъсване на тънки корени, разположени близо до почвената повърхност. Навременното накисване и мулчиране ще предпази от образуване на кора и пукнатини. Ако пролетта и началото на лятото са студени, е необходима обработка, така че почвата да се затопли по-бързо след поливане.
Пети съвет: след хълмиране на доматите, поливайте растенията в жлебовете на разстояние 30-40 см от стъблото или в средата на редовете, за да се напоят и страничните корени. Организирането на капково напояване също би било добър вариант.
Не е трудно да се осигури навременно и достатъчно поливане на доматите и чушките. Важно е да се грижите за вашите растения и те със сигурност ще ви се отблагодарят с щедри реколти!
Чаят, който кара краставиците, доматите и чушките да растат като луди